ELEKTROAKUPUNKTUR NEDİR?


Elektroakupunktur adı üzerinde akupunktur ve elektrik akımlarının birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir tedavi yöntemidir.

Nasıl yapılır?

Akupunktur iğneleri akupunktur noktalarına batırldıktan sonra, bu noktalara belirli frekansta elektirk akımı verilir. Uygulama, geleneksel akupunktur noktaları yerine ağrılı bölgelere de yapılabilir.

Nasıl etki eder?

Hasarlı bölgedeki kas ve cilt dokularının iğne ve elektrik akımı ile uyarılması, ağrı ve kas spazmını azaltır, vücuttan iyileştirici faktörlerin salgılanmasını arttırır. Elektrik akımının frekansı ayarlanarak kas uyarılması da yapılabilmektedir. Bu da özellikle sinir yaralanması ya da beyin damar hastalığı sonrası görülen felçli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hangi hastalıklarda uygulanır? 

Romatizmal hastalıkların çoğunda güvenle uygulanabilir. Ayrıca periferik sinir yaralanmaları sonrası ya da felçli hastalıklarda, kasları tekrar çalıştırmak için uygulanabilmektedir.

Tedavi ne kadar sürüyor?

Tedavi süresi yumuşak doku romatizmalarında ortalama 10 seans iken, felçli hastalıklarda ve sinir yaralanmalarında 10-30 seans arasındadır. Her seans 20-40 dakika sürmektedir.

Kanıtlanmış bir tedavi mi? 

Bu tedavi yöntemi üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olup bunların çoğunda elektroakupunktur etkili bir yöntem olarak bulunmuştur. Yaptığımız bir araştırmada; yumuşak doku romatizması nedeniyle boyun ve sırt ağrısı çeken hastaların tedavisinde elektroakupunktur yöntemini, lazer tedavisinden daha üstün bulduk. Romatoid Artritli hastalar üzerinde yapılmış bir araştırmada, akupunktur noktalarına uygulama yapılmış olup, sonuçta hastaların eklem ağrısı, sabahları görülen eklem sertliği gibi şikayetlerinde belirgin azalma Özellikle felçli hastaların omuz kaslarını güçlendirmek için uygulandığında başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

Kliniğimizde, bel ve boyun fıtıkları ile diğer romatizmal ağrılı hastalıkların tedavisinde elektroakupunktur tedavisi başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca yüz felci ve diğer felçli hastalıkların tedavisinde elektroakupunktur tedavisi uzman doktorumuz tarafından uygulanmaktadır.

Bel boyun fıtığı tedavisinde elektroakupunktur hakkında daha fazla bilgilenmek ve uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 0212 435 0 667 –

Yüz felci ve beyin felci tedavisinde elektroakupunktur hakkında daha fazla bilgilenmek ve uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 0212 435 0 667 

Doktorunuza Danışabilirsiniz