Donuk Omuz


Donuk Omuz Hastalığı

donuk-omuz-hastalığı

• Donuk omuz sendromu omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösteren bir durumdur. Genellikle omuza yönelik bir darbe sonrası gelişir. Bazen açık bir neden olmadan da oluşabilir.
• Donuk omuz sendromunda omuz normal hareket yeteneğini yitirir. Kol yukarı kaldırılamaz ve el sırta götürülemez. Hasta omzunu hareket ettirmeye çalıştığında şiddetli ağrı duyar. Bazen bir sürtünme de hissedebilir.
• Tanı muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Manyetik rezonans tanıya yardımcıdır. Ayrıca EMG adı verilen ve sinir kas iletimini ölçen tanı yöntemine de başvurulabilir.
Tedavi
• Donuk omuz hastalığının tedavisinde fizyoterapinin yeri çok önemlidir. Etkili bir şekilde uygulanırsa omuz eklemi hareketlerinin tamamen normale dönmesi sağlanabilir. Fizyoterapi sırasında hastaya pasif egzersizler yaptırılır ve evde uygulaması için egzersiz programı da verilir. Fizik tedavinin yanı sıra ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar da verilir. Ayrıca günde 3-4 kez 15 dakika süreyle buz torbası uygulamak da fayda sağlar.
• Donmuş omuz hastalığına karşı fizyoterapi sırasında bir çok hastada çok şiddetli ağrı gelişir. Bu nedenle hasta fizyoterapi sırasında fizyoterapistin yaptırmaya çalıştığı hareketlere karşı direnç gösterir. Bu direnç ağrının daha da artmasına yol açar.
• Donuk omuz tedavisinde ağrıyı ve hareket açıklığını sağlamada fizik tedavinin yanında girişimsel ağrı tedavi yöntemleri de uygulanır. Bunlardan en önemlileri:
1. Eklem içi viscosuplementasyon
2. Eklem içi kortizon
3. Eklem içi hidrodiseksiyon
4. Supraskapuler sinir blokajı
• Bu yöntemlerden eklem içi hidrodiseksiyonda, eklem içine kortizon, lokal anestezik ve serum fizyolojik kombinasyonu verilir. Bu kombinasyon, hem ağrının azalmasına hem de eklem zarının esneyerek genişlemesine neden olur. Bu da fizik tedavinin başarı şansını arttrır. Yine aynı müdahale sırasında omuz ekleminin duyusunu taşıyan sinirler geçici olarak devre dışı bırakılır.Son zamanlarda “pulsed radyofrekans” adı verilen ve radyo dalgalarına benzer akımların yaygın olarak kullanılmasına başlanmıştır.

Etiketler: Omuz Ağrısı , Donuk Omuz

Doktorunuza Danışabilirsiniz