Omuz AğrısıOMUZ AĞRISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Omuz eklemi vücudumuzdaki en geniş hareket kabiliyetine sahip eklemdir. Öne, arkaya, sağ ve sol yanlara ve çapraz hareketler olmak üzere hemen her yöne ve her açıda hareket edebilmektedir. Eklemin bu hareketli yapısının bir çok avantajı vardır. Kolumuzu kullandığımız tüm aktivitelerde omuz eklemi işlev görmektedir. Bu kadar geniş hareket yeteneğine sahip olmasının getirdiği bir dezavantaj vardır. O da omuz ekleminin tendon ve yumuşak dokuları, vücudumuzda en fazla yaralanan dokuların başında gelmektedir. Özellikle yaşla birlikte tendonların eski gücünü kaybetmesinden dolayı zedelenme ve kopmalar daha sık görülmektedir. Sporcularda kolun aşırı zorlanması ya da aşırı kullanılmasına bağlı tendon kalınlaşması , iltihaplanma görülebilmektedir. 

Omuz hastalıklarını bazı ana başlıklar altında toplayabiliriz;

1- Omuzun kemik, eklem ve kıkırdak dokularından kaynaklanan sorunlar
2- Omuzun tendon, kas gibi yumuşak dokularından kaynaklanan rahatsızlıklar
3- Boyun fıtığı ve boyundan yansıyan diğer ağrılar
4- Tümöral yayılmaya bağlı ağrılar
5- Travma, kırık ve çıkıklar
6- Felçli hastlarda görülen omuz sorunları 
7- İç organlardan yansıyan ağrılar ( Özellikle kalp, akciğer )

Bazı püf noktalar;

Omuz patolojilerinin büyük bir kısmı, yumuşak dokulardan kaynaklanan problemlerdir.  Omuz tendon zedelenmeleri kolun 90 derecenin üzerindeki hareketlerinde sık görülmektedir. 
Omuz eklem kireçlenmesi çok nadir görülür. Özellikle travma ve kaza sonrası ya da iltihaplı romatizmaların ilerlemiş dönemlerinde olabilmektedir. 
İltihaplı romatizmalardan Ankilozan Spondilit 'te omuz eklemi sık tutulur. 
Felç geçirmiş hastalardaki omuz çıkığı ve diğer omuz problemleri özel bir önem arzetmektedir. Bu hastalarda sık görülen omuz çıkığı için gerekli önlemler alınmalıdır. 
Ani başlayan sol omuz ve kol ağrısı olan hastalarda kalp krizi açısından uyanık olmak gerekir.
Boyun fıtıklarının ağrısı genellikle parmaklara kadar yayılır. Omuz hastalıklarının ağrısı ise genellikle dirsek altına inmez, kolun üst kısmına yayılır. 

Omuz rahatsızlıklarının değerlendirilmesi

Omuz ağrısı olan birinde fiziksel muayene esastır. Muayene ile büyük oranda tanı konabilmektedir. Görüntüleme yöntemlerinde ise günümüzde bazı yenilikler mevcuttur.  Eskiden omuz ağrılarının teşhisinde sırasıyla röntgen, tomografi ve MR kullanımaktaydı. Günümüzde ise ultrasonografi omuz rahatsızlıkların teşhisinde birinci sıraya yerleşmiştir.  Bu çok önemli ve mantıklı bir gelişmedir. Çünkü omuz ağrılarının en büyük kısmını yumuşak doku ( tendon, kas, bursa vs... ) sorunları oluşturur. Yani omuz ağrısı olan birinde röntgende büyük olasılıkla hiçbirşey görülmeyecektir. Ultrason teknolojisinin gelişmesi ve bu alanda kendini geliştiren tıp otoritelerinin sayesinde günümüz çağda tıbbında omuz ağrılarının teşhisinde öncelikle ultrason çekilmelidir. Hatta çoğu zaman MR ve tomografi
çekilmesine gerek kalmamaktadır. Yaptığımız bir araştırmada omuz ağrılarının teşhisinde, hastaların %90 'nda ultrasonografi teşhis için yeterli olmuştur. Çalışmaya katılan hastalarımızın büyük bir kısmında röntgen ve MR çekilmesine gerek kalmamıştır. Ultrasonun bir diğer avantajı da gerektiğinde omuza iğne tedavisi yapılırken rehber olarak kullanılmasıdır.

 
Kliniğimizde tanı koyduğumuz iki hastamızın ultrason görüntüleri  

Omuz tendon ve yumuşak doku hastalıklarının tedavisi

Omuzun en sık görülen hastalığı olan omuz tendon zedelenmelerinin tedavisinde, öncelikle ultrason ile değerlendirme büyük önem taşır. Ultrason ile omuzdaki hangi dokuların zedelendiği  görülür. Aynı zamanda zedelenme ile birlikte iltihap varsa bu da ultrasonda anlaşılmaktadır. İltihaplı bir omuz tendon yırtığı ya da zedelenmesinde öncelikle bu iltihabın giderilmesi gerekir. Bunun için uygulanan tedaviler; ultrason eşliğinde zedelenen tendon etrafına iltihap giderici iğne tedavisi, soğuk uygulama, istirahat, kinezyolojik bant, sarkaç egzersizleri ve sonrasında fizik tedavi rehabilitasyon olmalıdır. 

Donuk Omuz tedavisi

Donuk omuz,  omuz ekleminin hareket kabiliyetini ciddi oranda kaybetmesi ile karakterize, ağrılı bir hastalıktır. Şeker hastalarında daha sık olmakla birlikte herkeste görülebilmektedir. Hafif ya da orta şiddetteki bir tendon zedelenmesinin zamanında ve düzgün tedavi edilmemesi ya da ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Zaman içersinde eklemin iç dokuları iltihaplanır, kireçlenir ve sonunda eklem hareket yeteneğini kaybeder. Tedavisinde eklem içine  kortizon, hyaluronik asit gibi enjeksiyon uygulamaları yapılır. Ağrı ve iltihap geçince fizik tedavi ve rehabilitasyona geçilir.  

Ameliyat ne zaman gerekir?

Omuz tendon zedelenmeleri, yırtıkları ve donuk omuz rahatsızlıklarında çoğu zaman ameliyat gerekmez. Ancak bazı hastalarda, sporcularda, genç hastalarda tedaviye dirençli durumlarda ameliyat gerekebilmektedir. Özellikle tam yırtığı olan hastlarda bu ihtimal biraz daha fazla olmaktadır. Ameliyat olan hastalar, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon programına mutlaka alınmalıdır. Ameliyat sonrası tendon ve diğer dokuların durumu ultrason ile takip edilmelidir. 

Uzm Dr Ahmet SÜMEN
BAM Klinik / Bakırköy Ağrı Merkezi / İstanbul Romatizma ve Ağrı Merkezi
 

Omuz ağrıları hakkında daha fazla bilgilenmek ve uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 0212 435 0 667 – 0212 660 80 70

Etiketler: Omuz Ağrısı , Donuk Omuz , Omuz Tendon Yırtılması , Omuz Eklemi

Doktorunuza Danışabilirsiniz