NÖRAL TERAPİ

Nöral Terapi Nedir?


Nöral terapi, temelde lokal anestezik ilaçlarla yapılan enjeksiyon yöntemidir. Enjeksiyonların yapıldığı yerlerden dolayı vücudun otonom sinir sistemine etki ederek iyileştirici mekanizmaların çalışmasını başlatır. Bozulmuş olan sinir sistemini tekrar eski dengesine kavuşturmayı amaçlar. Almanya başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaktadır. Ülkemizde ise Doç. Dr. Hüseyin Nazlıkul hocamızın katkılarıyla uygulanmaya başlanmıştır.
Nöral terapi veya nöral tedavi tanımlaması iyileşme için sinir sistemine etki edilmesi anlamında kullanılmaktadır. Nöralterapi, otonom sinir sistemi üzerinde düzenleyici ve uyarıcı etki yaparak iyileşmeyi sağlamaktadır. Hastalıklarımızın ve geçmeyen ağrılarımızın temelinde otonom sinir sisteminde biriken hasarlar yer almaktadır. Bu duruma yaşamımız boyunca geçirdiğimiz mikrobik hastalıklar, ameliyatlar, kazalar, fiziksel ve psikolojik travmalar neden olmaktadır. Bademciklerimiz iltihaplandığında, dişimiz çürüdüğünde ve diş tedavisi olduğumuzda veya sezeryan ameliyatı sonrası o bölgedeki iletişim ağı etkilenir. Yaşam boyu kalıcı olabilen hasarlar bırakır. Bu hasarlar sonradan gelişen hastalıklarımızın temelini oluşturmaktadır. Hasarlı bölge cildine yapılan nöral terapi ile iletişimdeki bozukluk düzeltilmektedir. Nöral terapide local anestezik maddenin anestezik etkisi kullanılmaz.

Otonom sinir sisteminin oluşturduğu enerji yükseltici (hiperpolarize edici) uyarı ile tedavi sağlanır. Uygulama genelde cilde yapılır sinirlerin kendisine yapılmaz.
Nöral terapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ (network) yapısında olan otonom sinir sisteminin uyarılması ve düzenlenmesini (regulasyonunu) sağlar. Beyin, omurilik ve vücuda uzanan kablolar benzeri sinirlerden oluşan sinir sistemimiz vardır. Ancak ikinci ve çok önemli olan otonom (nörovegetataif) sinir sistemimizdir. Otonom sinir sistemi her hücreye ulaşan, her hücrenin bilgisini tüm vücuda anında ulaştıran ve çalışmalarını kontrol eden bir biyoelektriksel ağdır. Bir insandaki bu ağı ucuca eklediğimizi varsayarsak dünyanın etrafını 12 defa dolaşabilir uzunluktadır. Bu ağdaki bozukluklar tüm hastalıklarımızın temelini oluşturur. Nöral terapi bu bozuklukları düzelttiği için tüm hastalıklarda etkili tedavi sağlar. İlaçlarla sağlanamayan bu etkiyle hastalığı kaynağından tedavi etmek mümkündür.

Ancak nöral terapiyi bir enjeksiyon tedavisi olarak algılamak nöral terapi uygulayan hekimlerin sık yaptığı hatadır.Nöral terapi yaklaşımı hekime hastalığın kaynağını bulmak konusunda ciddi yol gösteren bir perspektif kazandırır. Hastalığı bu şekilde çözümlersek bazen enjeksiyonlara gerek kalmayabilir.

Kimlere uygulanabilir?

Başlıca ağrı tedavisi olmak üzere organların çalışma aksamalarında ve hormon bozukluklarında etkili tedavi olarak kullanılabilen nöral terapi;

Nöral terapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaşta hastaya uygulanabilir. Tansiyon, şeker, kalp vb. hastalıklar ve hastanın kullandığı ilaçlar tedaviye engel değildir.
Sadece kortizon kullanan hastalarda vücut tümden baskılandığı için tedavinin etkinliği azalır. Kanı sulandırıcı coumadin kullananlarda ise bazı uygulamalarda dikkatli davranılmalıdır. Genelde cilde yapılan uygulamaların hiçbir sakıncası yoktur. Myastenia Graves hastalarında nöral terapi uygulanmaz.

Nasıl Uygulanmaktadır?

Nöral terapi bir enjeksiyon tedavisidir. Cilde yapılan iğneler yanısıra organlara, vücuttaki tüm yara ve ameliyat izlerine uygulama yapılmaktadır. Eklem rahatsızlıklarında eklem içi uygulamalar gerekebilmektedir. Uygulamalarda genellikle ince, küçük insülin iğne uçları kullanılmaktadır. Cilde (yandaki resimde görülen) çok az miktarda lokal anestezik verilmektedir.

Amaç iğne yapmak değildir. Sistemde düzenleyici bioelektriksel bir etki yaratmaktır. İğnelerin yapılacağı bölgeler hastaya ve şikayetine bağlı değişebilmektedir.
İğneler sinire yapılmamaktadır. Hedeflenen tedavi otonom sinir sisteminin düzenlenmesidir. Otonom sinir sistemi bildiğmiz sinirlerden farklı tüm hücreler arası bağlantıdır. Bu sisteme ciltten uyarı vermek yeterli olabilmektedir. Nöral terapide yapılan iğnelerden dolayı bir miktar ağrı olmaktadır. İğneler cilde yapıldığı ve çok ince iğne uçları kullanıldığı için dayanılabilir, küçük acımalar olur. Ayrıca ciddi iğne fobisi olan hastaların bile bu tedaviyi yaptırabildikleri göz önüne alınırsa iğnelerin katlanılabilinir düzeyde olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Nöral Terapi İyileşme Süreci Nedir? Tedavi Süresi Ne Kadardır??

Nöral terapi hastalığın doğrudan kaynağına yönelik bir tedavi yaklaşımıdır. Bu yaklaşım alışılmış tedavilerden çok daha etkili ve doğrudur.Nöral terapi özellikle migren başta olmak üzere tüm ağrılarda başarılı bir tedavi sağlamaktadır. Nöral Tedavi hastanın altta yatan bozucu alanlarına ve hastalıkla ilişkisine bağlı olarak değişen biçim ve sürelerde uygulanabilir. Bazı hastalıklarda neden olan bozucu alan tek ve tipiktir. Bu hastalarda tedavi çok kısa sürede sonuca ulaşmaktadır. Küme baş ağrısı ve bazı migren hastalarında kısa sürede sonuç almaktayım. Bazen uzun süreli takip gerekebilmektedir. Bu durumda sürekli nöral terapi yapılmamakta, hastanın bozucu alanlarından (özellikle diş-çene kompleksi) bir bölümünün tedavisi için başka hekimlerle işbirliği yapılmaktadır. Nöral Terapi çok uzun süreli seanslar gerektirmemektedir. Tedavi seanslar halinde yapılmaktadır. Haftada 2-3 seans standart uygulanabilir. Ancak aralıklı olarak da yapılabilir. Bazen aylara bile yayılan tedaviler mevcuttur. Tedavi süresi hastaya özel değişmekle birlikte genelde 10 seansı geçmemektedir.

Genellikle birkaç ayda bitirilen nöral tedavide uzun vadede şikayetler gelişirse tedaviye kaldığı yerden devam edilmektedir.

Nöral Terapinin Yan Etkisi Var mıdır??

Doğal bir tedavi olarak kabul edilen Nöral Terapi ilaç tedavisi değildir. İğnelerdeki kısa etkili lokal anestezik maddenin otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır. İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağında yayılır ve eskiden kalmış sinir hasarlarının hepsi biyoelektriksel olarak düzeltilir.

Seksen yılı aşkın süredir batıda uygulanan nöral terapinin hiçbir yan etkisi yoktur
Bazı hekimler tarafından vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Bu uygulamalarda genelde kortizon, ağrı kesici veya dokuyu uyuşturmaya yönelik ilaçlar vardır. Bu tedavilerin etkileri kısıtlı ve geçici olmaktadır. Nöral terapi tamamen farklı, biyofiziksel bir etki ile vücutta kalıcı düzenleme yapmaktadır. Nöral terapide procain ve lidokain lokal anestezik maddeleri kullanılmaktadır. Özellikle procain en kısa etkili lokal anesteziktir. Etki süresi 15-20 dakikadır. Isırgan otu ve acıbademden elde edilmektedir. Bu nedenle hamileler, emziren anneler bile tedaviye rahatlıkla alınabilir.

Nöral Terapi Hakkında Daha Ayrıntılı Bilimsel Açıklama

Etki Mekanizması Nedir?

Doğal bir tedavi olarak kabul edilen Nöral Terapi ilaç tedavisi değildir. İğnelerdeki kısa etkili lokal anestezik maddenin otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır. İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağında yayılır ve eskiden kalmış sinir hasarlarının hepsi biyoelektriksel olarak düzeltilir.

Seksen yılı aşkın süredir batıda uygulanan nöral terapinin hiçbir yan etkisi yoktur
Bazı hekimler tarafından vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Bu uygulamalarda genelde kortizon, ağrı kesici veya dokuyu uyuşturmaya yönelik ilaçlar vardır. Bu tedavilerin etkileri kısıtlı ve geçici olmaktadır. Nöral terapi tamamen farklı, biyofiziksel bir etki ile vücutta kalıcı düzenleme yapmaktadır. Nöral terapide procain ve lidokain lokal anestezik maddeleri kullanılmaktadır. Özellikle procain en kısa etkili lokal anesteziktir. Etki süresi 15-20 dakikadır. Isırgan otu ve acıbademden elde edilmektedir. Bu nedenle hamileler, emziren anneler bile tedaviye rahatlıkla alınabilir. Hangi hastalıklarda uygulanır?
  • Ağrı tedavisi ( Fibromiyalji, Yumuşak doku romatizmaları )
  • Migren
  • Boyun, sırt ve bel ağrıları
  • Omuz ağrıları
  • Başağrısı
  • Nevralji, yüz felci
  • Spor yaralanmaları
  • Sedef hastalığı
  • Varis
  • Sinir sıkışmaları

Doktorunuza Danışabilirsiniz